Školní projekty
Název programu: Operační program Jan Amos Komenský
Šablony pro MŠ a ZŠ I
název projektu: Šablony I na ZŠ a PrŠ Čtverka, UB
název projektu: Šablony I na ZŠ a PrŠ Čtverka,UB
reg. číslo: CZ.02.02.XX/00/22_002/0004478
Rozpočet projektu: 530 095 Kč
Termín realizace: 01. 02. 2023 – 31. 12. 2025
Aktivity projektu:
1. Spolupráce pracovníků ve vzdělávání ZŠ
Cílem aktivity je podpořit profesní růst pracovníků ve vzdělávání ZŠ (vyjma ostatních pracovníků ve vzdělávání) pomocí vzájemné spolupráce a sdílení zkušeností se zapojením lektora.
2. Vzdělávání pracovníků ve vzdělávání ZŠ
Cílem aktivity je podpořit profesní růst pracovníků ve vzdělávání ZŠ (včetně ostatních pracovníků ve vzdělávání) pomocí dlouhodobého vzdělávání a průběžného sebevzdělávání.
3. Inovativní vzdělávání žáků v ZŠ
Cílem aktivity je osobnostní a sociální rozvoj žáků ZŠ a jejich podpora v rozvoji znalostí a dovedností s využitím inovativních forem výuky a vzdělávání prostřednictvím netradičních vzdělávacích metod a strategií, které vedou žáka k rozvoji kreativity, talentu a samostatnosti. Aktivita dále cílí na snižování předčasných odchodů ze vzdělávání.
4. Odborně zaměřená tematická a komunitní setkávání v ZŠ
Cílem této aktivity je podpořit inkluzivní klima a komunitní charakter základní školy, poskytnout rodičům informace a prostor k diskuzi pro konkrétní témata, např. výuka ve škole, vzdělávací systém nebo modernizace základních škol. Pro zachování komunitního charakteru aktivity je nutné zapojení jednotlivých aktérů (zástupců školy, rodičů, externí organizace / externího odborníka, případně i žáků) do přípravy, realizace i vyhodnocení aktivity. Komunitní setkání musí podpořit rozvoj kompetencí účastníků v oblasti vzájemného porozumění, mezigeneračního soužití, zájmu a odpovědnosti za dění v komunitě, otevřeného přístupu ke kulturní rozmanitosti.
5. Vzdělávání pracovníků ve vzdělávání ŠD/ŠK
Cílem aktivity je podpořit profesní růst pracovníků ve vzdělávání ŠD/ŠK (včetně ostatních pracovníků ve vzdělávání) pomocí dlouhodobého vzdělávání a průběžného sebevzdělávání.
6. Inovativní vzdělávání účastníků zájmového vzdělávání v ŠD/ŠK
Cílem aktivity je osobnostní a sociální rozvoj účastníků zájmového vzdělávání v ŠD/ŠK a jejich podpora v rozvoji znalostí a dovedností s využitím inovativních forem vzdělávání prostřednictvím netradičních vzdělávacích metod a strategií, které vedou účastníka k rozvoji kreativity, talentu a samostatnosti. Aktivita dále cílí na snižování předčasných odchodů ze vzdělávání.
název projektu: Šablony I na ZŠ a PrŠ Čtverka, UB
reg. číslo: CZ.02.02.XX/00/22_003/0004483
Rozpočet projektu: 413 450 Kč
Termín realizace: 01. 02. 2023 – 31. 12. 2025
Aktivity projektu:
1. Vzdělávání pracovníků ve vzdělávání SŠ
Cílem aktivity je podpořit profesní růst pracovníků ve vzdělávání SŠ (včetně ostatních pracovníků ve vzdělávání) pomocí dlouhodobého vzdělávání a průběžného sebevzdělávání.
2. Inovativní vzdělávání žáků v SŠ
Cílem aktivity je osobnostní a sociální rozvoj žáků SŠ a jejich podpora v rozvoji znalostí a dovedností s využitím inovativních forem výuky a vzdělávání prostřednictvím netradičních vzdělávacích metod a strategií. Aktivita dále cílí na snižování předčasných odchodů ze vzdělávání.
Poskytnutí dotace z Národního plánu obnovy na podporu prevence digitální propasti - pořízení mobilních digitálních technologií a podporu vybavení škol digitálními učebními pomůckami pro rozvoj informatického myšlení žáků a jejich digitálních kompetencí.
DIGITALIZUJEME ŠKOLU REALIZACE INVESTICE NÁRODNÍHO PLÁNU OBNOVY – KOMPONENTA 3.1
V rámci Investice č. 2: Vybavení škol digitálními technologiemi z komponenty 3.1 Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace z Národního plánu obnovy vynaložila škola finanční prostředky:
- k dosažení cíle č. 173 zakoupením IT zařízení do školního fondu mobilních digitálních zařízení pro znevýhodněné žáky (prevence digitální propasti);
- k dosažení cíle č. 174 zakoupením digitálních technologií a vybavení na podporu digitální gramotnosti a zavedením nových vzdělávacích programů v oblasti IT.
Digitalizujeme školu - leták [155 kB]
Název programu: Doučování žáků škol – Realizace investice 3.2.3 Národního plánu obnovy
Harmonogram realizace projektu
Datum zahájení realizace projektu 01. 09. 2021
Datum ukončení realizace projektu 31. 08. 2022
Doba trvání projektu 12 měsíců
Investice reaguje na potřebu podpory vzdělávání žáků ohrožených školním neúspěchem v reakci na nemožnost realizace prezenční výuky ve školách během pandemie covid-19.
Číslo výzvy: 02_20_080 Šablony III
Název projektu: Společně s úsměvem 2
Registrační číslo: CZ.02.3.X/0.0/0.0/20_080/0019533
Harmonogram realizace projektu
Datum zahájení fyzické realizace projektu 01. 09. 2021
Datum ukončení fyzické realizace projektu 30. 06. 2023
Doba trvání projektu 22 měsíců
Číslo výzvy: 02_18_063
Název projektu: Společně s úsměvem
Registrační číslo: CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_063/0011028
Termín realizace: 1. 1. 2019 – 31. 3. 2021
Zvolené aktivity pro ZŠ
1. Projektový den mimo školu a projektový den ve škole
2. Vzdělávání pedagogických pracovníků ZŠ – DVPP v rozsahu 8 hodin
3. Využití ICT ve vzdělávání v ZŠ varianta 48 hodin/ 48 týdnů
4. Klub pro žáky ZŠ
5. CLIL ve výuce v ZŠ
Zvolené aktivity pro ŠD:
6. Projektový den mimo ŠD/ŠK a projektový den v ŠD/ŠK
7. Vzdělávání pedagogických pracovníků ŠD – DVPP v rozsahu 8 hodin
8. Klub pro žáky ŠD
Centra kolegiální podpory ve společném vzdělávání (CKPSV)
CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_010/0000518
Naše škola spolupracuje s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci v rámci projektu Centra kolegiální podpory ve společném vzdělávání spolufinancovaného Evropskou unií. Cílem projektu je přispět k úspěšnosti reformy vzdělávání žáků se SVP předpokládané na základě novely § 16 a souvisejících od 1. 9. 2016. Dále jde o zlepšení ,,kultury společného vzdělávání" na školách v projektu zapojených i dalších.
SOU Uherský Brod - pořízení strojů pro odborný výcvik žáků
CZ.06.2.67/0.0/0.0/16_050/0002676
Spolupracujeme při realizaci projektu ,,SOU Uherský Brod - pořízení strojů pro odborný výcvik žáků" v rámci výzvy č. 33 Infrastruktura středních škol a vyšších odborných škol (SVL). Tato výzva byla vyhlášena v rámci Integrovaného regionálního operačního programu dne 19. května 2016 Ministerstvem pro místní rozvoj České republiky.
V jednotlivém školním roce budeme se žáky navštěvovat vybrané inovované odborné učebny. Seznámíme se s jejich vybavením stroji a ostatním zařízením pro odborný výcvik žáků a provozem v jednotlivých odborných učebnách. Návštěvy využijeme pro nácvik ručních řemeslných dovedností u žáků a k zácviku manipulace na strojích a ostatním zařízením učeben.
Ovoce, zelenina a mléko do škol
Projekt Ovoce a zelenina do škol byl v České Republice zahájen ve školním roce 2009/2010. Jedná se o projekt Evropské Unie, jehož cílem je přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit správné stravovací návyky ve výživě dětí a tím zároveň bojovat proti dětské obezitě.
Ve školním roce 2017/2018 byl projekt rozšířen o mléko do škol.
Na dotované produkty mají nárok žáci 1. stupně školy.
Žáci tedy dostávají zdarma čerstvé ovoce a zeleninu, ovocné a zeleninové šťávy nebo ovocné protlaky. Vedle ovoce a zeleniny také neochucené mléko a další mléčné výrobky (např. jogurt, sýr, tvaroh).
MŠMT se na přípravě projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol podílí společně s Ministerstvem zemědělství, Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF), Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem financí.
Recyklohraní aneb ukliďme si svět
Recyklohraní je školní recyklační program pod záštitou MŠMT České republiky, jehož cílem je podporovat u žáků znalosti z oblasti třídění a recyklace odpadů a umožnit jim vlastní zkušenost se zpětným odběrem baterií a použitých drobných elektrozařízení. Škola se tohoto programu účastní již od roku 2009. Účast v projektu je zcela bezplatná. Zdarma je i dodání sběrných nádob na použité baterie a vysloužilé drobné elektrozařízení a také následný odvoz po jejich naplnění.
Obědy pro děti 
Ve školním roce 2019/2020 jsme se nově zapojili do projektu "Obědy pro děti" organizace Women for Women, o.p.s., který finančně podporuje rodiče dětí v oblasti stravování. Prostřednictvím základních škol - na základě darovací smlouvy - organizace zaplatí dětem celou částku za obědy na celý rok.
Žáky, kteří jsou do projektu zapojeni, vybírá škola. Přihlíží se k finanční situaci rodiny a neméně na spolehlivost a spolupráci rodiny se školou.
Praktickou činností k životním úspěchům
Jako partnerská škola jsme se účastnili projektu CZ.1.07/1.2.08/03.0003 s názvem „Praktickou činností k životním úspěchům“, jehož předkladatelem byla Základní škola a Mateřská škola Uherské Hradiště. Ověřovali jsme vytvořené výukové prezentace v hodinách pracovní výchovy.
Vzdělávání pro konkurenceschopnost
projekt „Moderní škola 2010“
Škola byla zapojena do operačního programu ESF „Vzdělávání pro konkurenceschopnost“ s projektem s názvem „Moderní škola“, registrační číslo projektu je CZ.1.07/1.4.00/21.0961, který nám umožnil zásadně zmodernizovat a rozšířit počítačové a audiovizuální vybavení školy. Výukové materiály, které vznikly z tohoto projektu, rádi poskytneme zájemcům z ostatních škol. Je možné je vyžádat na e-mailové adrese info@zsctverka.cz.