Malé ohlédnutí

Dne 11. března 2020 nastala pro celou naši zemi velmi zvláštní a nečekaná situace. Čas, jakoby se zastavil. Z ulic a měst zmizela auta i lidé. Vláda ČR vyhlásila nouzový stav karantény, protože nás napadl neviditelný nepřítel - koronavirus.

Není to běžný vir, ze kterého se pomocí vitamínů a klidu léčebného režimu v posteli, běžně vyléčíme. Tento zrádný vir zabíjel tisíce lidí po celém světě.

Školy, divadla, kina, obchody, ZOO, hrady a zámky, závody, restaurace i sportovní areály, vše se uzavřelo, včetně hranic a dalších míst pro lidi. Celý svět se zpomalil, téměř zastavil. Jen příroda nic nevěděla. Jaro vonělo a kvetlo, lidé šili roušky a zůstali doma. Záchranáři, lékaři a záchranné složky nastoupili do boje s nepřítelem.

Žáci měli domácí výuku a zahájili s učiteli ONLINE vzdělávání přes sociální sítě. Také veřejná média připravila vzdělávací programy, např. UČÍTELKA.

Zvláštní doba. Prověřila vztahy v rodinách, mezi přáteli i limi navzájem. Příroda se nadechla, ovzduší bylo čisté, protože letadla nevzlétla, továrny nic nevyráběly.

Ale tento stav nemůže trvat věčně, lidé se nemohou dlouhodobě bát. Chybělo nám přátelské objetí i srdečný stisk rukou.

Postupně se život vracel do běžných každodenních rituálů a zvyklostí. Jsme národ činnorodých lidí, kteří umí projevit solidaritu. Mmnohé dobré věci se potvrdily, přestože tato doba nebyla lehká.

Zvládli jsme to a 1. června znovu nastoupili do školy, i když ne všichni žáci.

Ale v září, po prázdninách se sejdeme s novým elánem a odhodláním.

Vítej, léto 2020!

Alena Machulková