Den Země - 22. dubna

NEVADÍ, ŽE NEJSME VE ŠKOLE. UKLIĎME SI KOUSEK PŘÍRODY NAŠEHO DOMOVA. NIC NÁS NEODRADÍ, ANI KORONAVIRUS!  :-)

Den Země je celosvětový svátek věnovaný naší planetě, který se každoročně slaví 22. dubna. Svátek je ovlivněn původními dny Země, které se konaly při jarní rovnodennosti (21. března) a oslavovaly příchod jara. Více než miliarda lidí světa si v tento den připomíná ekologické otázky a dopady chování člověka na životní prostředí.

Jak to vše začalo? 22.4.1970 se na různých místech Spojených států shromáždilo na 20 milionů lidí, aby demonstrovali za zdravější životní prostředí. Kampaň, která měla za cíl prosazovat přijetí nových zákonů v ochraně životního prostředí, prosadit tyto otázky do politické diskuse a podpořit veřejný zájem o problematiku životního prostředí, inicioval americký senátor Gaylord Nelson a získala podporu i dalších amerických politiků. Kampaň měla nebývalý ohlas a dala vzniknout tradici oslav Dne Země - 22. dubna, jako mezinárodního svátku životního prostředí. Dnes je největším nenáboženským svátkem, který slaví společně lidé na celé planetě bez ohledu na svůj původ, víru nebo národnost. Od roku 1990 se k oslavám dne Země přidala i Česká republika.

Taky naše škola a školní družina se každoročně účastnili celorepublikové akce "Ukliďme Česko, ukliďme svět!". Děti vybaveny rukavicemi, pytli a hlavně velkým nadšením vždy vysbíraly odpadky v blízkém okolí školy a vyčistily keře a chodníky před školou. Na fotky z minulého roku se můžete podívat v naší fotogalerii nebo přímo na   Flickru a z roku 2018 na   Flickru.

22. duben je na celém světě oslavován jako MEZINÁRODNÍ DEN ZEMĚ. Nabádá nás, abychom si důležitost naší planety všichni uvědomili, zamysleli se, co děláme či neděláme pro životní prostředí. My lidé jsme přece součástí přírody... A k přírodě se nyní mnozí z nás ještě více obracíme než dříve. Příroda nám pomáhá...

Zapojme se tedy všichni. Vezměte rodiče, sourozence a ukliďte si kousek přírody ve vašem okolí nebo místo, které máte rádi. A nemusí to být přímo ve středu 22. dubna :-) Kdo chce, může poslat foto ze své akce na email druzina@zsctverka.cz.

DĚKUJEME!